CLOUD LAB

CLOUD LAB

„ „To be in weather, particularly when it is in transition, is to be alert to, and conscious of, time and place. As weather changes, our sense of and relationship to our location changes.“ “

koncept:         

Mnoho z nás žije  ve městech v prostředí, které bylo po dlouhou dobu přizpůsobováno našim potřebám. Navzdory tomu, že postupně ztrácíme přirozenou vazbu s přírodou, nás některé její projevy často ovlivňují víc, než si připouštíme. Klima a především jeho změny se promítají do lidské psychiky a působí v našem podvědomí. Kombinace prostých fyzikálních parametrů se tak podílí na utváření vnímání světa okolo nás a stává se nezanedbatelným sociálním faktorem.

V instalaci zkoumáme způsob, jakým se zdánlivě exaktní klimatické faktory mohou promítat do emoční roviny, která je v mnoha ohledech nevypočitatelná a s racionálním pohledem často neslučitelná. Mnohdy stačí pouze drobné proměny zdánlivě zanedbatelných hodnot tlaku vzduchu, teploty, nebo rychlosti větru a slunečný den, vybízející k bezstarostnému posezení venku se může proměnit v nelítostný liják, který nás nutí zběsile prchat na nejbližší suché místo. V extrémních případech se vše může zvrtnout v ničivé řádění živlů. Je pak až k neuvěření, že ze stejných mraků, ze kterých před chvílí bičoval zem liják, se zrodí fascinující duha. Destrukce a krása jsou si zde tak blízké.

 

popis:             

Vzhledem k neuchopitelné a nestálé povaze klimatických jevů je i charakter instalace nehmotný, proměnlivý a na první pohled náhodný. Ústředním motivem je mrak, tvořený jemnou vodní mlhou. Ten je doplněn soustavou ventilátorů a silným day-light reflektorem.  Jeho světlo se v drobných kapkách láme a při určitých konstelacích se rozkládá do barevného spektra duhy.  

Za touto zdánlivě volnou formou skrývá hlubší řád. V jádru stojí nový přístup k vizualizaci dat, který je nejen pravdivý, ale zároveň emocionálně emfektivní. Na základě časosběru klimatických dat z místa jsou analyzovány určující parametry: atmosferický tlak, teplota, rychlost a směr vzdušného proudění (větru). Ty následně ovlivňují jednotlivé součásti instalace: množství vodní mlhy, intenzitu reflektoru, aktivitu ventilátorů. Vzniká tak neustále se proměňující objekt mraku, který však přesně reflektuje změny počasí v místě. Může se tak snadno stát, že objekt bude v jeden moment vypadat jako zářící duha a za chvíli se změní v temný a strašidalný bouřkový mrak. Právě v tom je ukryta poetika instaace, která i před svoji zdánlivou přímočarost není pouhým prvoplnánovým popisem skutečnosti, ale jde hlouběji a ukazuje nám okolní svět v nečekaných souvislostech.