VIRTUAL FOREST

VIRTUAL FOREST

„Máš- li nemocnou duši, tak se schovej v lese jako poraněné zvíře, on tě vyléčí. Temné stromy jsou němí přátelé. Přijmou tě mlčky a budou na tebe hodní.“

koncept:

Žijeme v odtržení od přírody a naše pobývání ve městech, autech, supermarketech, kancelářích či výrobních halách postupně zaplňuje naše životy. Věčně nám něco chybí a snažíme se najít klid a životní smysl všude jinde než tam, kde jsme mu nejblíže. Živá příroda je i naším původním domovem, obklopuje nás, my jsme jí však zapomněli věnovat pozornost. Zapomínáme na jednoduché věci. Obyčejná návštěva lesa nám pak přijde uvolňující, dokonce zázračná.

Projekt Laboratorium silencii, který byl představen na světové výstavě EXPO 2015 v Miláně, přímo reaguje na lidskou potřebu přítomnosti v přírodě. Tam můžeme nalézat čas, který máme sami pro sebe, ticho a klid, které jsou čím dál tím vzácnější. Třetinu České republiky pokrývá les, většinou volně přístupný komukoli. Jde o vzácné bohatství této země, jehož význam si často neuvědomujeme.

S tímto fenoménem  pracuje i instalace Virtual forest. Díky unikátním technologiím je nás schopná během okamžikuje přenést doprostřed lesa. Po nasazení virtuálních brýlí se ocitáme mezi podivnými stromy. Sledujeme jejich kmeny, pohled klouže dolů na mech. Vše v pointilistické snové estetice bodových mraků, ztrácející se v nekonečném virtuálním prostoru. Ozvěna skutečnosti. Vše jako ve snu, zakryto jemným oparem. Jedinou spojnicí s realitou je bílý strom, který existuje v obou světech- reálném i virtuálním. V době, kdy se velká část lidských aktivit přesouvá do těchto virtuálních světů, bychom neměli zapomínat na naše vzájemné propojení s přírodou. Pokud se ke svému životnímu prostředí nebudeme chovat ohleduplně, může se v budoucnosti stát, že les bude existovat pouze ve virtuální podobě. 

 

akce: Ozvěny EXPO

místo: galerie AV ČR, Praha

produkce: Full Capacity s.r.o.